Waluta AMB | Statystyki

studia 2 stopnia transport

Transport WIL

studia 2 stopnia transport

Postprzez transport0987 » 2016-03-14, 20:35

Witam

Pisze w sprawie studiów stacjonarnych II STOPNIA NA KIERUNKU TRANSPORT, mianowicie szukam informacji na temat rekrutacji na ten kierunek , czy przyjmują studentów z innych kierunków ,innych uczelni?? czy rekrutacja jest raczej rygorystyczna i ogólnie jak wyglądają studia magisterskie na transporcie , czego się bać , plusy i minusy. Coraz mocniej rozważam próbe podjęcia studiów własnie na tym kierunku. Bardzo proszę o informacje, pozdrawiam:)
transport0987 GENDER_X

Kasa: 25.00 AMB

Re: studia 2 stopnia transport

Postprzez Hidden » 2016-04-24, 17:59

Cześć,

jestem absolwentem transportu na WILu na stopniu I i II, ze specjalnością transport miejski.
Rozłożyłem Twoją wiadomość na części i odpisałem na poszczególne. :)

szukam informacji na temat rekrutacji na ten kierunek

W okolicach końca zimowej sesji można składać papiery na II stopień na WIL. Termin ten kończy się około tydzień po terminach obron na tym wydziale. Więc mogą się zgłaszać np. osoby, które obroniły inżyniera na 1. stopniu rok wczesniej, jak i te które ze świeżym dyplomem inżyniera w zębach wybiegają z egzaminu.

czy przyjmują studentów z innych kierunków ,innych uczelni?

W przeciwieństwie do budownictwa, na II stopień transportu nie trzeba mieć wykształcenia zgodnego z programem studiów 1. stopnia. Znam osoby po logistyce czy gospodarce przestrzennej, które studiowały to na II stopniu. By móc rozpocząć te studia konieczne jest przystąpienie do egzaminu pisemnego z wiedzy nt. transportu. Pytania są umieszczone na stronie WIL-u TU. Jest to zarazem regulamin.
Same pytania są w dużej mierze kalką pytań z egzaminu inżynierskiego.
Nie wiem czy osoby z licencjatem mogą podejmować studia II stopnia na tym kierunku.

czy rekrutacja jest raczej rygorystyczna

Jeżeli zda się egzamin to człowiek dostaje się. To nie jest popularny kierunek, więc nie było nigdy problemów. Dodatkowo specjalność wybiera się z tego co wiem na 1 semestrze, więc rekrutacja przebiega "masowo" na ogólny kierunek "Transport II stopień", a podział (wybieranie) następuje później. Wcześniej na pewno papiery składało się od razu na konkretną specjalność i były osobne listy rankingowe. Ale przyjmowali wszystkich tak czy inaczej, więc ja bym się nie przejmował.

ogólnie jak wyglądają studia magisterskie na transporcie , czego się bać , plusy i minusy

Z tego co usłyszałem od nowych osób z innych kierunków, którzy wylądowali na WILowym transporcie - jest dość ciężko. Ciężej, niż u nich np. na Podkarpaciu. Studia charakteryzują się dużą ilością projektów, a na egzaminach trudno ściągać. 1 semestr magistra faktycznie jest ciężki, jeden z cięższych jakie miałem przez 5 lat, ale kolejne dwa są już spokojniejsze. Na ostatnim semestrze jesteś ok. 2 dni na uczelni, byś mógł pisać pracę.

Plusy:
- tematyka studiów dotyczy rzeczy bardzo bliskich w życiu codziennym (transport, logistyka), a także dynamicznie się rozwijającej. Tak więc na zajęciach często omawia się realne przykłady, zmiany jakie zachodzą w Krakowie itp.
- kontakt ze specjalistami ds. komunikacji o renomie krajowej i międzynarodowej. Są to pracownicy Politechniki, odbywają się z nimi wykłady, ćwiczenia, projekty,
- na wydziale działają Koła Naukowe, gdzie można rozwijać się w wybranym kierunku,
- jeżeli jest się z innych studiów, prowadzący biorą to pod uwagę. Jeżeli używa się jakiegoś programu, który był już na inżynierze, biorą to pod uwagę i wyciągają wtedy do "nowych" osób pomocną dłoń.

Minusy:
- dużo przedmiotów ogólnych. Na początku ma się te same zajęcia na transporcie miejskim, co na logistyce. Z racji tego, że przedmioty te są wspólne, tematykę mają dość "ogólną". Niektóre zaś są bardziej pod jedną z dwóch specjalności, ale i tak obie grupy muszą się jej uczyć.
- dużo zależy od własnego zaparcia, dociekania i rozeznania w branży. Przez to co napisałem wyżej, przedmiotów specjalnościowych nie ma aż tak dużo. Bez własnych chęci i bez wiedzy ze studiów inżynierskich z tego kierunku, można czuć pewien niedosyt. Czytanie branżowych magazynów (np Transport Miejski i Regionalny, dużo publikacji pracowników i studentów kierunku, starsze niż 2 lata numery są dostępne w formie pdf) na pewno pomoże.

Coraz mocniej rozważam próbe podjęcia studiów własnie na tym kierunku. Bardzo proszę o informacje, pozdrawiam:)

Serdecznie zapraszam!
Nie napisałeś/-aś jaka konkretnie specjalność Cię interesuje. Warto nadmienić, że nie ma większych szans na otworzenie specjalności lotniczej w najbliższych latach. Ma się za to pojawić specjalność kolejowa, o której się nie wypowiem bo nic nie wiem.

Tematyka transportu miejskiego: m.in. komunikacja zbiorowa, planowanie jej, symulacja ruchu, plany transportowe.
Tematyka logistyki: m.in. systemy ITS i ITL, magazyny logistyczne, nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu transportem, spedycji.

Jakby co to chętnie odpowiem na więcej pytań!
Pozdrawiam
Hidden GENDER_M

Kasa: 35.00 AMB
Wydział: Wydział Inżynierii Lądowej
Kierunek: Transport
Typ studiów: absolwent

Powrót do Transport WIL